İzmir Bakırçay Üniversitesi tarafından kurulan KOSGEB tarafından desteklenen sağlık temalı Kuzey İzmir Sağlık ve Yaşam Bilimleri Teknoloji Geliştirme Merkezi-Bakırçay TEKMER ön inkübasyon, inkübasyon ve inkübasyon sonrası girişimcilere ofis, ortak kullanım alanı, toplantı salonu gibi fiziki imkanlara ek olarak eğitim, danışmanlık, mentorluk, yatırımcı buluşmaları gibi imkanlar sunmaktadır.

İzmir Bakırçay Üniversitesi’nin misyonu Türkiye'de katma değeri yüksek teknoloji üretmek ve uygulamada öncü rol üstlenerek bu alanda toplumun ihtiyaç duyduğu bilgili ve erdemli profesyonelleri yetiştirmektir. Bu bağlamda, İzmir Bakırçay Üniversitesi’nin ana hedeflerinden birisi olan sağlık alanında tematik üniversite olma vizyonuna katkıda bulunmak üzere yine sağlık ve teknoloji teması ağırlıklı bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi oluşturma girişimlerine başlanmıştır.

İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim Araştırma Hastanesi ile sıkı bir iş birliği ve afiliye sistemle eğitim ve sağlık hizmetlerinde önemli başarılara imza atmayı hedef edinmiştir.