İzmir Bakırçay Üniversitesi’nde Çanakkale Zaferi Töreni

İzmir Bakırçay Üniversitesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Üniversitenin Seyrek Yerleşkesinde düzenlenen tören saat 13.00’te başladı. Konferans Salonu’nda gerçekleşen anma etkinlikleri yaklaşık 2 saat sürdü. Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, Menemen İlçe Millî Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, Seyrek eski Belediye Başkanı Nurgül Uçar, Menemen Halk Eğitim Müdürü Özgür Akdemir, Müdür Yardımcısı Bengi Verdemir, Sorumlu Kurs Müdürü Melih Damar ve Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy gibi Menemen protokolünden birçok değerli isim, şehitlerin saygıyla anıldığı töreni onurlandırdı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği tören İzmir Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Berktaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Çanakkale Zaferi’nin önemine dikkati çeken Berktaş ‘’Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır. Bilinmelidir ki; bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur.’’ dedi. Berktaş konuşmasını ‘’Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur.’’ sözleriyle sürdürdü. Konuşmasının devamında Mehmetçiğin kahramanlıklarına vurgu yapan Berktaş, ‘’Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir.’’ dedi. Berktaş konuşmasını ‘’Geçmişimizden aldığımız her dersin, geleceğimizi aydınlatan bir ışık olduğunu unutmamalıyız. Çanakkale bizim için, 104 yıl sonra da çok güçlü bir şekilde önümüzü aydınlatan derslerle doludur. Geçmişini unutanlar, o geçmişi yeniden yaşamak zorunda kalırlar.” Bizler ne Çanakkale’yi,  ne Milli Mücadele’yi, ne de vatan ve bayrak için canını veren aziz şehitlerimizi unutmamalı ve unutturmamalıyız.’’ sözleriyle tamamladı.

Rektör Berktaş’ın açılış konuşmasının ardından tören şiir dinletisi, Çanakkale Belgeseli gösterimi, Halk Oyunları, Türk Halk Müziği Konseri gibi farklı etkinliklerle devam etti. Menemen Halk Eğitim Merkezi’nin desteğiyle İzmir Bakırçay Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ücretsiz kurslar kapsamında, Halk Müziği ve Halk Dansları dersleri alan öğrenciler hünerlerini sergilediler.

Katılımcıların hayranlıkla izlediği törendeki etkinlikler kapsamında Çanakkale Destanı’nın anlam ve önemini anlatmak üzere Fen Edebiyat Fakültesi’nde görevli Dr. Öğretim Üyesi Yüksel Yıldırım bir konuşma yaptı. Yıldırım konuşmasında destanın yazıldığı o günlerin zorlu şartlarını betimleyerek ve o günlerde yaşanmış trajik hikayeleri anlatarak öğrencilere atalarımızdan miras kalan bu vatana sahip çıkmak için üzerlerine düşen sorumlulukları vurguladı.