• +90 232 493 00 00
  • info@bakircay.edu.tr

Fen Edebiyat Fakültesi’nde Görevli Akademisyenimiz TRT Haber’de Canlı Yayın Konuğu Oldu

İzmir Bakırçay Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. Selim Günüç TRT Haber’de yayınlanan canlı yayın programına katıldı.

Psikoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Selim Günüç geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Teknoloji Bağımlılığını Araştırma Komisyonu’na uzman sıfatıyla konuk olmuştu. Bilişim teknolojileri bağımlılığının etkilerinin incelenerek olası zararlarının önlenmesi, bu teknolojilerin kontrollü kullanımının sağlanması için yapılması gerekenlerin saptanması amacıyla kurulan araştırması komisyonunda Günüç, 0-3 yaş arasındaki çocuklarda telefon ve tablet gibi teknoloji araçları kullanımının zararlarına değinmişti. TBMM’de kurulan komisyonun ardından TRT Haber Sıcak Haber Kuşağı’nda bu konuya değinerek Günüç’ü canlı yayında konuk etti.

24 Mayıs Cuma günü saat 16.00 sıralarında düzenlenen canlı yayında; sözlerine teknoloji bağımlılığı gibi önemli bir konuyu gündeme getirdikleri için teşekkür ederek başlayan Doç. Dr. Günüç, teknoloji bağımlılığı yaş ortalamasının oldukça düştüğünü dile getirdi. Yapılan araştırmalarda bağımlılık yaşının 6 yaşına kadar gerilediğine değinen Günüç, bunda dijital oyunların etkili olduğunu ifade etti. Dijital Teknolojilerin bebeklerde zararlı etkileri olduğunu hususunu özellikle vurgulayan Günüç, İzmir Bakırçay Üniversitesi’nin destekleriyle yürütülen akademik araştırmalarda anne ve babaların bebekleri oyalamak için tablet ve akıllı telefonları kullandıklarını ortaya çıkardıklarını ifade etti. Bu gibi durumlarda  bebeklerin gerçek hayata adaptasyon sürecinin zarar gördüğünden bahseden Günüç: ‘’ Bir bebek, 1 yaşında eğitsel videolar da dahil, Youtube’dan videolar izlediği zaman gerçek yaşamlı etkinliklerden uzaklaşır’’ dedi.

Canlı yayını izlemek için tıklayınız.