• +90 232 493 00 00
  • info@bakircay.edu.tr

Üniversitemiz ile Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü (TÜSKA) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokolün kapsamını sağlık hizmeti sunan kurumlar dışında kalan alanlarda sağlıklı yaşam standartlarının belirlenmesi ve akreditasyonu ile yükseköğretim programlarının akredite edilmesi oluşturmaktadır.

Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü (TÜSKA), ülkemizde sağlık bilimi ve teknolojisi alanında bilgi üretmek amacıyla 2014 yılında kurulan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesindeki altı enstitüden biri olarak hizmet vermektedir. TÜSKA’nın temel kuruluş amacı ve faaliyet alanı ise, 6569 sayılı Kanun kapsamında sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlarda gerçekleştirilecek olan ulusal ve uluslararası akreditasyon faaliyetleri olarak belirlenmiştir.

İzmir Bakırçay Üniversitesinde kurulu bulunan Kalite ve Akreditasyon Merkezi ise sağlık hizmet sunumu yapan kuruluşlar dışındaki kuruluşlarda sağlıklı yaşamın standartlarını belirleme ve değerlendirmelerle belgelendirmeyi ve her alanda yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir. Merkezin kurulumundaki bir diğer amaç ise TÜSKA Akreditasyon alt yapısını kullanılarak üzerine inşa edilecek uluslararası standartlar aracılığı ile yükseköğretim programlarının uluslararası ölçekte kalite güvencesine kavuşturulmasıdır.

İmzalanan protokolle Türkiye’de sağlık, eğitim ve kısaca yaşamın konu olduğu her alanda Üniversitemiz ve TÜSKA arasında iş birliği yapılması, yürütülecek çalışmalarla kalite ve akreditasyon yöntem ve uygulamalarının geliştirilerek uluslararası ölçeğe taşınması hedefleniyor.

Atılan imzaların Üniversitemize, Ülkemiz sağlık sistemine ve Yükseköğretim camiasına yararlar getirmesini temenni ediyoruz.