Kampüste Faydalı Etkinlikler: Bağlama Kursu

Home / Haberler / Kampüste Faydalı Etkinlikler: Bağlama Kursu

Türk Halk Müziğine gönül veren öğrenciler, ücretsiz kültür ve spor etkinlikleri kapsamında, İzmir Bakırçay Üniversitesi’nin çatısı altında buluşuyor.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından Menemen Halk Eğitim Merkezi’nin desteğiyle Bağlama Kursları düzenleniyor. Haftanın 5 günü 10.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleştirilen kurslarda 5 farklı gruba ayrılan öğrencilere 45’er dakikalık dersler veriliyor. Öğrenci Etkinlik Ofisi’nde yürütülen kursa 30 öğrenci katılıyor.

Menemen Halk Eğitim Merkezi’nde görevli sanatçı Ali Aktaş’ın eğitmenlik yaptığı kurslarda, bugüne kadar nota yerleri, vuruş değerleri gibi teknik bilgiler öğretilerek, Gelin Ayşe, Keçi Vurdum Bayıra, Maçka Yolları Türküleri işlendi. Toplumumuzun kültüründe önemli bir yeri olmasından dolayı bağlamanın bir nevi kültür taşıyıcısı olduğunun altına çizen Aktaş,  öğrencilerin bu kültür mirasına olan ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kursların öğrencilerin derslerden artakalan boş vakitlerini değerlendirebilmesi için güzel bir fırsat olduğunu belirten Aktaş, ‘’Bağlama derslerinde öğrenciler çok hızlı gelişiyor. Çünkü çaldığımız eserler Türk Halk Müziği kültürünün önemli parçaları olduğundan öğrencilerin kulak aşinalığı var. Bunları uygulamak ve çalmak öğrenciler için daha kolay olduğundan bu konuda gayet verimliyiz.’’ diye konuştu. Kursların akademik yıl boyunca devam edeceğini söyleyen Aktaş, dönem sonunda mini konser vermeyi planladıklarını kaydetti.