İzmir’in Engelsiz İlk ve Tek Devlet Üniversitesiyiz

Home / Haberler / İzmir’in Engelsiz İlk ve Tek Devlet Üniversitesiyiz

18 yükseköğretim kurumuna engelsiz üniversite bayrak ödülleri YÖK’te düzenlenen törenle dağıtıldı.

“Engelsiz Erişim”  ve “Engelsiz Eğitim”  sloganları ile yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyokültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmayı ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlayan “Yeni YÖK” tarafından 15 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da  “Engelsiz Eğitim Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Yükseköğretime kaliteli erişilebilirlik bağlamında engelli öğrencilere yönelik sunulan hizmetlerin var olan durumunu ve iyi uygulama örneklerinin ortaya konarak geleceğe dönük neler yapılabileceğinin tartışıldığı çalıştaya YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar  ve  komisyonda bulunan bazı milletvekilleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay’ın yanı sıra YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yöneticisi ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, tüm üniversitelerin rektörleri ve öğretim üyeleri ile üniversitelerdeki engelli öğrenci birim sorumluları katıldı.

İlk olarak 2016-2017 eğitim öğretim yılı içerisinde 2 Mayıs 2017 tarihinde mekânsal erişilebilirlik konusunda “Engelsiz Erişim Çalıştayı” ile başlatılan çalışmalar neticesinde, engellilerin sorunlarının çözümü için teşvik edici çalışmalar ve projeler sağlamış yükseköğretim kurumlarına “Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri” gerçekleştirilen törenle dağıtıldı.

Bu kapsamda “Mekânda Erişim Bayrak Ödülü” nü (Turuncu Bayrak) Aksaray, Altınbaş, Anadolu, Bilecik Şeyh Edebali, Boğaziçi, Bülent Ecevit, Erciyes, Hitit,  İstinye, İzmir Bakırçay, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kırıkkale, Marmara, Mehmet Akif Ersoy, Recep Tayyip Erdoğan ve Yaşar Üniversitesindeki bazı fakülte ve yerleşkeler almaya hak kazandı.

“Mekânda Erişim Bayrak Ödülü” nü (Turuncu Bayrak) kazanan Üniversitemiz, YÖK nezdinde İzmir’in Engelsiz ilk ve tek devlet üniversitesi olma unvanına sahip oldu. İzmir Bakırçay Üniversitesi, bu alanda yapacağı çalışmalarla öncü olmaya devam edecektir. Hedefimiz; Öğrencilerimiz çalışanlarımız ve ziyaretçilerimiz için daha konforlu ve daha yaşanabilir bir kampüs yaşamı için diğer alanlardaki bayrak ve nişanlara aday olmaktır.