“Herkes İçin Her Yerde Sağlık” Sağlığı korumak, en iyi tedavidir.

Home / Haberler / “Herkes İçin Her Yerde Sağlık” Sağlığı korumak, en iyi tedavidir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 7 Nisan 1948 tarihinde kurulmuştur. Her yıl DSÖ’nün kuruluşunun yıldönümü nedeniyle 7 Nisan Dünya Sağlık Günü, 7-13 Nisan tarihleri arası ise Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü, bu özel günü tüm dünyanın dikkatini çekmek için bir fırsat olarak kabul etmekte ve her sene belirlediği farklı bir sağlık teması ile de, o konuya yönelik uluslararası ve bölgesel etkinlikler düzenlemektedir.

Bu yıl 71’inci kuruluş yılını kutlayan Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Sağlık Günü’nün temasını, “Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı: Herkes için ve her yerde!” olarak belirlemiştir. “Herkes İçin Sağlık” sloganı ile yola çıkan bu kampanya, tüm bireylerin her zaman her yerde kesintisiz, kaliteli sağlık hizmetlerine erişebilir olmasıyla beraber, ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya kalmadan, ihtiyaç duydukları bu sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerini hedeflemektedir. Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı, yalnızca bireysel tanı ve tedavi hizmetlerini değil; sağlığın korunması, teşviki ve geliştirilmesine yönelik toplum sağlığı uygulamalarını ve temel sağlık hizmetlerini de içermektedir. Birçok ülkede Evrensel sağlık kapsamına doğru önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Ancak dünyadaki insanların en az yarısı hala ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini alamamaktadır.

Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği bir haktır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Sadece hastalık ve sakatlığın olmaması değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali” olarak tanımlanan sağlık kavramı hayatımızda hiçbir kavramla değiştirilemeyecek veya karşılaştırılamayacak kadar değerlidir. Sağlıklı toplumlar için ise, öncelikle toplumun en küçük yapı taşı olan bireyin sağlığı güvence altına alınmalıdır. Hiç kimse, iyi sağlık düzeyi ve diğer yaşam ihtiyaçları arasında seçim yapmak zorunda kalmamalıdır.
Sağlıklı yaşamanın ve yaşatmanın değerini bilen sağlık çalışanları olarak; herkesin hızlı, etkin ve kaliteli bir sağlık hizmetine kolayca erişebildiği, sağlık hizmetlerinden herkesin eşit olarak verimli bir şekilde yararlanabildiği ve hiç kimsenin sağlık hizmeti alabilmek için diğer temel ihtiyaçlarından vazgeçmek zorunda kalmadığı bir dünya umuduyla “Dünya Sağlık Günü” nü kutluyoruz. Unutmayalım ki, sağlığı korumak, uygulanabilecek en iyi tedavidir.

Prof. Dr. Ebru Turhan

Tıp Fakültesi